image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump tarafından hazırlanan “Yüzyılın Anlaşması” planına Avrupa’dan tepki geldi. 25 Avrupalı eski bakan, altı eski başbakan ve NATO’nun 2 eski sekreteri tarafından imzalanan ve AB hükümetlerine gönderilen mektupta, ‘Yüzyılın Anlaşması’na destek verilmemesi talebinde bulunuldu.

ABD Başkanı Trump'ın, “Yüzyılın Anlaşması” planına ilişkin İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan haberde, Avrupalı siyasetçilerin, "Filistinliler için adil olmadığı sürece" Mayıs ayında ortaya çıkması beklenen planın reddettiği belirtildi. Habere göre Beyaz Saray'ın resmi politikasından uzaklaştığı dile getirilerek, Avrupa'nın, İsrail ve Kudüs ile birlikte Filistin devletinin kurulmasına yol açmayacak herhangi bir planın reddedilmesi istendi.

Mektupta ayrıca, Washington yönetiminin, Filistin’deki Batı Şeria'da, İsrail'in toprak gaspına karşı olan ilgisizliği ve Filistin'e yapılan yardımların kesilmesine de değinildi.

Avrupa Birliği eski yetkilileri tarafından verilen mesajda, Trump'ın planının, Filistin'li bir devletin bölgesel yardım alma şansını azaltacağı iddiasıyla, Avrupa'nın uyanık ve stratejik davranması gerektiği dile getirildi.