image

PeyamaKurd - Rusya'nın ABD'nin Ukrayna'ya silah sevkiyatını artırma kararını üzüntüyle karşıladığını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna-ABD ilişkilerinin Rusya düşmanlığı ve nefreti yaydığını ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus Pervıy Kanal'ına verdiği demeçte şu ifadelere yer verdi:

"Ne yazık ki, son yıllarda Ukrayna'ya ABD silahlarının sevkiyat süreci sıradan hale geldi. Üzülerek görüyoruz ki, bu süreci genişletme eğilimi var. Biz, bu sevkiyatların Ukrayna'nın güneydoğusundaki duruma istikrar kazandıracağını düşünmüyoruz, aksine bu silahların varlığının 'şahinleri' kışkırtma tehlikesi giderek artıyor. Umarız, bu silahlar onları güneydoğudaki sorunun güç metotlarıyla çözülebileceği düşüncesine sevk etmez."

Peskov, ilk teslimatların dört yıl önce başladığını anımsatarak, o dönemde Rusya'nın 'şahinlerin' ellerine geçebilecek silahların tedarik edilmesinden aşırı endişe duyduğunu dile getirdiğini belirtti.

Ayrıca Peskov açıklamasında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Washington ziyaretini yakından takip ettiklerini, zira Ukrayna ile ABD arasındaki ilişkilerin önemli bir bölümünün Rusya düşmanlığı ve nefreti yaydığını vurguladı.