image

PeyamaKurd- ABD Terör örgütü IŞİD’in faaliyetlerinin artmasına ve örgütle savaşma niyetinde olmadığının açıklamasına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Türkiye terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele yürütüyor” karşılığını verdi.

Geçtiğimiz gün açıklanan 116 sayfalık Pentagon raporunda Türkiye ve kendisine bağlı ÖSO-SMO paralı milislerinin,  terör örgütü IŞİD ile “savaşmaya niyetleri yok” şeklinde tanımlanan ve Rojava’ya yönelik askeri operasyon ardından terör örgütü IŞİD’e alan açmakla suçlanmasının ardından Ankara cephesi yeni bir açıklama yaptı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye'nin, Suriye sınırından terör örgütlerini kökten temizlemek için başlattığı operasyonun, IŞİD'in yeniden canlanma ihtimaline neden olabileceği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yurt içinde ve yurt dışında IŞİD ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Altun, Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda çabalarının ABD tarafından görülmemesinin kendileri tarafınan dikkate değer bir konu olmadığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin, Suriye sınırından terör örgütlerini kökten temizlemek için başlattığı operasyonun, IŞİD'in yeniden canlanma ihtimaliyle kesinlikle ilgisi olamaz. Yanlış biçimde üretilen bu argüman, Türkiye'nin meşru ulusal güvenlik çıkarlarını görmezden gelmektedir.

Meşru güvenlik kaygılarımızı görmezden gelmekte ısrar edenler, Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarını eleştirme hakkına sahip değildir ve terör örgütlerine verdikleri desteği tekrar gözden geçirmelidir. IŞİD'le mücadele ettiği gerekçesiyle bir terör örgütünü 'en iyi ortak' olarak adlandırmak, NATO müttefiklerine yakışmamaktadır".