image

PeyamaKurd - ABD’nin Rojava’yı (Batı Kürdistan) kapsayacak şekilde yeni Suriye anayasası için sunduğu 12 maddelik öneri, Kürtler arasında tartışılmaya devam ediyor.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından düzenlenen son görüşmelerde Suriye’de yeni bir anayasa hazırlığı için ABD, kapsamlı çerçevede 12 maddelik bir öneride bulundu.

Efrin Kantonu Eşbaşkanı Hevi Mistefa, ABD’nin yeni Suriye anayasası için önerdiği maddelere olumlu baktıklarını ifade etti.

PYD ve ENKS’den olumlu yanıt

ABD’nin önerilerini değerlendiren PYD’ye bağlı Efrin Kantonu Eşbaşkanı Hevi Mistefa, “Suriye’de savaşın bitmesi için siyasi kararlar nereden gelirse destekliyoruz. Savaşarak, öldürerek sorunların çözülmediğini gördük. Şimdiye kadar Cenevre, Astana gibi başka toplantılar gerçekleştirildi ama başarılı da olmadı, sorunu da çözemedi. Çünkü bu toplantılarda Kürtlere yer vermediler. Biz Kürt toplumu olarak Suriye’nin önemli bir kesimiyiz. Hangi toplantı olursa olsun, içerisinde yer almadığımız sürece başarılı olmayacaktır. Onun için ABD’nin önerdiği belgede bazı eksiklikler vardır ama Kürtlerden bahsetmesini olumlu karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS)  Türkiye Temsilcisi Abdulbasit Hamo ise, ABD’nin önerdiği maddelerde ENKS’nin Suriye için önerdiği federasyon sistemle aynı olduğunu dile getirdi.