image

PeyamaKurd - Afganistan'ın başkenti Kabil'de NATO kuvvetlerine ait askeri konvoya bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. 

Afgan yetkililer, başkent Kabil'de NATO kuvvetlerine ait askeri konvoya yönelik bomba yüklü araçla gerçekleşen saldırı sonucu 4 Afgan askerinin öldüğünü, 4 NATO askerinin de yaralandığını açıkladı. 

Taliban ise yaptığı açıklamada 10 askerin öldüğünü açıkladı ve saldırıyı üstlendi. 

AVA Today haber sitesinin yaptığı açıklamaya göre, Taliban kuvvetlerinin ABD güçlerine karşı gerçekleştirdikleri saldırının emrini İran Devrim Muhafızlarından (Pasdaran) aldıkları iddia edildi. 

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Nasrat Rahimi konuya ilişkin yaptığı açıklamada sabah saat 08:40’ta, seyir halinde bulunan NATO askeri konvoyuna bomba yüklü araçla saldırı yapıldığını kaydetti. 

Taliban, saldırıyı üstlendi

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid ise  yaptığı açıklamada sabah 09:00 gibi üst düzey yabancı danışmanlardan oluşan bir konvoyun hedef alındığı, yapılan saldırıda 10 kişinin öldürüldüğü ve 2 zırhlı aracında imha edildiğini ifade etti. 

Oysa son dönemlerde Taliban güçlerinin ABD ile Afganistan için bir çözüm arayışı içinde olduğu biliniyordu. 

ABD ile son dönemlerde yaşanan gerginliklerin ne olacağı soruları akıllarda iken Pasdaranların, Taliban’a saldırı emri vermesi yeni gerilimlere de kapı aralayacağının bir teyiti niteliğini taşımakta. 

Vur emri İran’dan, saldırı Taliban’dan!’ 

İran her zaman olduğu gibi politik ahlakındaki bu tür eylemlerle, kendi emellerini gerçekleştirmeden öteye çözüm uğraşılarını da sabote ediyor. 

Kabil’de bulunan ABD kuvvetleri, saldırılardan korunmak adına ağırlıklı olarak güçlü zırhlı askeri araçları tercih ediyor. Yüksek korumalı olan bu araçlar ise kolay bir şekilde izlenebiliyor. 

Söz konusu saldırı, İran istihbarat birimlerince konvoyun takip edildiğini ve Taliban’a emir vur emri verdiğini de kanıtlar bir şekilde ortaya çıkıyor. Öte yandan ABD’nin konu hakkında bir açıklama yapması da bekleniyor.