image

PeyamaKurd - Rusya ve Suriye güçleriyle ilgili açıklamada bulunan Eski ABD Merkez Komutanlığı Özel Kuvvetler Komutanı General Michael Nagata, ABD askerlerinin Suriye ve Rusya askerleriyle çatışma olasılığının düşük olduğunu dile getirdi. 

Rus haber ajansına konuyla ilgili açıklamada bulunan Nagata, “Çatışmaya yol açabilecek tek seçenek, Suriyeli veya Rusların ya da terör örgütü IŞİD dışında başka birilerin Amerikalılara saldırması. ABD’nin açıkladığı misyon halen IŞİD’e karşı mücadeleden oluşuyor. Misyonun bölgede başka birilerine karşı olmasına şaşardım. Ama her yerde olduğu gibi saldırı durumunda kendini koruma hakkı var” ifadesini kullandı. 

“DSG ile birlikte IŞİD’e büyük zarar verildi” 

ABD’li eski general, ABD askerlerinin Suriye’den ne zaman çekileceğini bilmediğini belirterek, Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) işbirliği sayesinde IŞİD’e büyük zarar verildiğini, ama bu örgütün henüz yenilmediğini dile getirdi. 

General açıklamasında, “Şimdi DSG ile olan ilişkiler zayıfladı, ABD askerlerinin varlığı küçüldü. DSG’e karşı mücadele daha ne kadar zaman alır? Şimdi daha fazla zaman alır” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Suriye’de yeni hükümetin kurulmasının IŞİD’e karşı mücadeleyi etkilemeyeceğini dile getiren Nagata şunları kaydetti: 

“Suriye’nin yeni hükümeti ne olursa olsun, IŞİD tehdidiyle karşılaşacak, çünkü bu örgütün Suriye topraklarındaki varlığı büyük. Bu sadece Suriye hükümeti değil, tüm bölge için bir tehdit. Görüşüme göre, yeni hükümeti kim kurarsa kursun bununla ilgilenmek zorunda kalacak. Bu hükümetin ABD varlığını yararlı görecek mi? Yeni hükümete kimlerin gireceğini görmeden bunu söylemek zor”