image

PeyamaKurd - ABD koalisyonunun Rojava’da kontrolü altında bulunduğu bölgeyi yoğun bir biçimde silahlandırdığını dile getiren Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, “Bu silah Türk askerlere ve sivillere karşı kullanılıyor” ifadesini kullandı. 

ABD’nin Rojava’ya gönderdiği sevkiyatlarla ilgili açıklamada bulunan Juravlyov,  “ABD ordusu komutanlığı, Rojava’ya yoğun bir biçimde silah ve mühimmatla dolduruyor. Sadece 2020 başından bu yana Irak’tan Suriye’ye 13 askeri konvoy geldi. Bu konvoyların içinde 80’den fazla zırhlı araç, çeşitli silah, mühimmat ve maddi araçlar taşıyan 300’den fazla TIR yer aldı” ifadesini kullandı. 

Rojava bölgesinde ABD’nin liderliğindeki uluslararası koalisyonun kontrolündeki bölgedeki durumun kötüleşmeye devam ettiğini dile getiren Rus komutan, “Amerikan güçlerinin sağladığı silah hem Rojava bölgesinin genelinde çok sayıdaki militan gruplarının çatışmalarında, hem de Suriye’nin kuzeyindeki Türk askerlere ve ayrıca sivillere karşı kullanılıyor” sözlerine yer verdi. 

Rus yetkili açıklamasında, Giderek kötüleşen insani durum ve militanların sürekli yerleşim yerlerine düzenlediği ve siviller arasında kayıplara yol açan saldırılar yüzünden sivillerin Suriye’nin kuzeydoğusunu kitleler halinde terk ettiğini ve Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelere geçtiğini belirtti.

Juravlyov açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Sadece Deyr ez-Zor kenti yakınlarındaki Salhiyah geçiş noktasından 2020 başından bu yana yaklaşık 23 bin Suriyeli geçti, ki bunların büyük kısmını yaşlı ve çocuklu aileler oluşturuyor.”