image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığınca (CENTCOM), 2 adet "B-52H" tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Orta Doğu'ya yolladı.

CENTCOM, olası bir İran tehdidine karşı 2 "B-52H" tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Orta Doğu'ya gönderdiğini duyurdu. 

Bombardıman uçaklarına ilişkin açıklamada bulunan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) şunları dile getirdi:

"5. Bombardıman Filosunun ana üssü Minor Hava Üssünden B-52H Stratofortress mürettebatı, ABD'nin bölge güvenliğine olan bağlılığını ortaya koymak ve kısa sürede devasa bir savaş gücünü hızlıca konuşlandırma kabiliyetini göstermek üzere bugün, Orta Doğu'da bulundu."

"ABD menfaatlerine karşı olan herkese..."

CENTCOM'un açıklamasında, ABD'nin bölge güvenliğini yakından izlemeye devam ettiğine işaret edilerek şu sözlere yer verildi:

"İki uçaklık konuşlandırma, aynı zamanda Amerikalılara ve Amerikan menfaatlerine zarar verme niyetinde olan herkese açık bir 'caydırma' mesajı göndermektedir." 

Orta Doğu'daki bu konuşlandırmada Amerikan kuvvetlerinin İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı General Kasım Süleymani'yi öldürmesinin birinci yılına 5 gün kala yapmış olması dikkat çekici bulundu.

Üstü kapalı İran'ı gönderme...

CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie de üstü kapalı İran'ı işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"ABD herhangi bir muhtemel düşmanı caydırmak, Amerikalılara ve menfaatlerimize yönelik olabilecek herhangi bir saldırıya yanıt vermeye hazır olduğumuzu açıkça ortaya koymak için CENTCOM'un sorumluluk bölgesine harbe hazır kuvvetleri bölgeye sevk etmeye devam ediyor.

Savaş peşinde değiliz ancak hiç kimse, bizim kuvvetlerimizi korumak ve herhangi bir saldırıya güçlü bir yanıt vermek konusundaki kabiliyetimizi azımsamasın."