image

PeyamaKurd - ABD’nin İran’a yönelik kuracağı koalisyona ilişkin açıklamada bulunan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD ile Hürmüz Boğazı için koalisyona katılacaklarını duyurdu. 

Avustralya’nın başkenti Canberra’daki Federal Parlamento’da, Savunma Bakanı Linda Reynolds ve Genelkurmay Başkanı Angus Campbell ile basın toplantısı düzenleyen Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Hürmüz Boğazı kararını dile getirdi. 

ABD ve İngiltere öncülüğünde kurulacak koalisyona, gözetleme uçağı ve savaş gemisiyle destek vereceklerini bildiren Morrison, petrol tankerlerinin serbestçe hareket etmesini sağlamanın Avustralya’nın çıkarına olduğunu belirtti. 

Bölgedeki nakliyenin aksatılmasının Avustralya’nın ulusal çıkarları için tehdit oluşturduğuna işaret eden Morrison, “Yani ekonomimiz için potansiyel bir tehdit” ifadesini kullandı. 

Başbakan Morrison ile Savunma Bakanı Reynolds basın toplantısında, Avustralya’nın Hürmüz Boğazı’ndaki rolünün yalnızca nakliye yollarını korumakla sınırlı olacağını, koalisyona katkı verecek gözetleme uçağı ve savaş gemisinde de toplam 200 askeri personelin görev yapacağını vurguladı.