image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasını bahane eden Washington, üretim ortağı olmasına rağmen Ankara'yı F-35 projesinden dışlama kararı alarak konuyu Amerikan Temsilciler Meclisine taşıdı. Türkiye’ye ise ABD’de kendisine karşı yapılan tasarıya karşı alternatif çözüm arayışına girdi.

Türkiye’nin haziranda teslimatını beklediği uçak üzerindeki hakkından vazgeçmeyeceği ancak Rus yapımı SU-57 ile ilgili seçeneğin değerlendirildiği öne sürüldü.

ABD’deki yasa tasarısında Türkiye'ye verilmesi gereken F-35 savaş uçaklarının satışının askıya alınmasını da öngören tasarı oybirliği ile kabul edilmesinin ardından, ABD'nin bu hamlesine karşı Türkiye'den 'Karşılığını veririz' ifadesi yer almıştı.

Türkiye’de ulusal bir gazetenin yer aldığı haberde, Türkiye'nin karşılık olarak elinde birden fazla silah bulunuyor. Bu kozlardan biri, Rusya ile işbirliğini daha da artıracak adımlar. ABD'nin tavrında ısrarcı olması halinde Türkiye'nin F-35'lerin muadili olarak gösterilen Rus SU-57'lere (T-50) yönelebileceği ileri sürülüyor.

Türkiye’nin alternatif olarak düşündüğü ve henüz Rusya'nın geliştirme aşamasında olduğu Sukhoi SU-57 uçağının maliyeti, F-35'lerin neredeyse yarısı kadar. SU-57'lerin yetişmemesi halinde ilk etapta SU-35'ler ardından SU-57'lerin devreye girebileceği belirtiliyor.

tasarı halinde bulunan Rus SU-35 savaş uçakları, yıllar önce F-4 jetlerinin yerini alacak uçakların belirlenmesi kapsamında yürütülen çalışmalarda da gündeme gelmişti. Acil ihtiyaç halinde içi boş olarak satın alınabilecek uçakların tamamen Türk yazılım, silah, mühimmat, radar ve aviyonikleriyle donatılmak suretiyle milli ihtiyaçlara F-35'lerden çok daha fazla yanıt verebileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.