image

PeyamaKurd - Orta Doğu’nun semalarında ABD Hava Kuvvetlerine ait bombardıman uçakları devriye uçuşları gerçekleştirdiği belirtildi.

Bölgedeki devriye uçuşuna ilişkin yazılı açıklama yayımlayan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) şu ifadelere yer verdi:

"ABD Hava Kuvvetlerine ait iki adet B-52H uçağı bugün, ABD'nin, bölgedeki güvenliğe yönelik verdiği taahhüdü bir kez daha vurgulamak için, ABD'nin ortak ve müttefiklerine yönelik saldırganlığı geri püskürtmek adına, Ortadoğu'da çok uluslu bir devriye görevi yapmışlardır."

Basında yer alan haberlere göre, yapılan uçuş sırasında, İsrail, Suudi Arabistan ve Katar'ın da bulunduğu bazı "ortak ülkelerin" uçaklarının ve ABD savaş uçaklarının da, bombardıman uçaklarına bazı noktalarda eşlik ettiği ifade edildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, "ABD Hava Kuvvetleri rutin olarak, CENTCOM'un sorumluluk bölgesinin içine, dışına ve çevresine hava aracı ve personel taşımaktadır. Bunun amacı da misyon gerekliliklerini karşılamak, bölgesel ortaklarla eğitim düzenlemek ve stratejik ortaklığın öneminin altını çizmektir" denildi.