image

PeyamaKurd - Ankara ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’deki son durumu ilişkin değerlendirmede bulundu. 2011’de başlayan Suriye iç savaşında ABD ve Türkiye’nin bazı konularda dönem dönem yakın işbirliği içinde olduklarına belirten Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, bazılarındaysa görüş ayrılıkları yaşadıklarına işaret etti.

Söz konusu Türkiye ilişkilerine de değinen ABD’nin eski Ankara büyükelçisi Jeffrey, Türkiye’nin de Başkan Donald Trump’ın BM Genel Kurul toplantılarında dile getirdiği Suriye’deki temel hedefler konusunda ABD’yle aynı çizgide olduğunu vurguladı.

ABD'li yetkili Jeffrey bu hedefleri, İran’ın Suriye’den tamamen çıkartılması, İdlib’de askeri gerilimin düşürülmesi ve Suriye’de seçimlerin ilk adımı olarak BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye için bir anayasa komisyonu oluşturulması çabalarına odaklanan siyasi sürecin yeniden canlandırılması olarak sıraladı.

Hayat Tahrir Şam örgütünün üyelerinin bölgeden çekilip çekilmediği konusunda hala soru işaretleri olduğunu doğrulayan Jeffrey, “Bu terör örgütleriyle hep yaşadığımız bir durum. Bu hafta dost bir örgüte katılırlar, öbür hafta başka bir terör örgütüne üye olurlar. Ancak bu bölgeden bazı teröristler ayrıldı” ifadesini kullandı.