image

PeyamaKurd - YPG’nin bölgeden çekilmesini kapsayan Menbiç Yol Haritası’na yönelik yeni iddialar gündeme geldi. İlk olarak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından duyurulan Kürtler'in Menbiç'ten çıkarılacağı konusunda ABD ile anlaşıldığı açıklamasının ardından, Washington yönetiminin Menbiç konusuna farklı yaklaşıma geçtiği iddia edildi. 

Menbiç konusunda farklı yaklaşım’

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyetin Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmelerde, Jeffrey’nin Menbiç Yol Haritası’nın uygulanması konusunda farklı bir yaklaşım sergilediği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmede, ABD tarafından Türkiye'ye Suriye konusunda yeni öneriler sunulduğu iddia edildi. Türkiye'nin uzun süredir uygulanmasını talep ettiği ve geçen yıl Haziran ayında ortaya çıkan Menbiç Yol Haritası konusunda da Washington’un farklı görüşleri olduğu ifade edildi.

ABD’nin, YPG’nin Menbiç’i boşaltması konusunda Ankara’ya herhangi bir tarih vermediği ve de yakın geleceğe ilişkin herhangi bir vaatte bulunmadığı kaydedildi.