image

PeyamaKurd - Türkiye ile ABD arasında Menbic konusunda anlaşmaya vardığı ile ilgili haberlerinin ardından ABD’nin Dışişleri bakanlığından resmi yapılan bir açıklamada bölge için iki ülke arasında henüz bir anlaşmanın sağlanamadığı bilgisi verildi.

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Menbic’e ilişkin Türkiye ile yaptıkları görüşmeden henüz bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

İki ülke arasında Menbic konusunda bir anlaşma sağlandı haberlerini yalanlayan Bakanlık Sözcüsü Nauert, yaptığı açıklamada, "Henüz Türk hükümetiyle hiçbir anlaşmamız yok. Daha önce Amerikan-Türk Suriye çalışma grubunun geçtiğimiz Cuma günü Ankara'da bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurduk. Suriye ve karşılıklı endişe yaratan diğer konularda istişarelerimiz devam ediyor. Her iki taraf, gelecek işbirliğiyle ilgili yol haritasının kontörlerini çizdi, buna Menbic  de dahil" ifadesine yer verdi.

ABD ve Türkiye’nin tekrar Menbic konusunda bir araya geleceğini dile getiren Sözcü, açıklamasında tarih vererek, "ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu görüşmeleri sürdürmek için, 4 Haziran'da burada Washington'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile buluşmayı bekliyor” diye konuştu.