image

PeyamaKurd - ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, başkan Donald Trump’ın herhangi bir savaş başlatması veya nükleer bir saldırı düzenlemesini engellemeye yönelik tedbirleri ele alan bir telefon görüşmesi yaptıkları ifade edildi.

Nancy Pelosi, Trump’ın Anayasanın 25’inci maddesi gereğince görevden alınması gerektiğini belirtmiş ve Temsilciler Meclisi üyelerine mektup göndermişti.

Yayımlanan mektupta Pelosi, Senatodaki Demokrat lider Chuck Schumer ve kendisinin Başkan Yardımcısı Mike Pence’i aradığını, ondan Trump’ı görevden alması için kabinede gerekli zemini oluşturmasını istediklerini ifade etti.

"Dengesiz bir başkanın nükleer kodları kullanmasını engelleme"

Ayrıca Meclis Başkanı Pelosi mektuptaki “Dengesiz bir başkanın nükleer kodları kullanmasını engelleme” alt başlığında şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile dengesiz bir başkanın bir savaş veya nükleer kodlara erişip bir nükleer saldırı başlatmasını engellemek için mevcut tedbirleri ele aldık. Bu dengesiz başkanın durumu daha da tehlikeli olamazdı ve onun ülkemize ve demokrasimize yönelik dengesiz saldırısından Amerikan halkını korumak için elimizden geleni yapmalıyız.”