image

PeyamaKurd - Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Afrin’e sınırı olan Hatay iline gitti.

Burada açıklama yapan Thomas-Greenfield, “ABD'nin, Suriyeliler için 200 milyon dolar ek finansman sağlayacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Hatay’daki BM Dünya Gıda Programı'nın (WFP) dağıtım merkezini ziyaret eden ABD’li temsilci, İdlib'i işaret ederek “Rusya'yla insani yardımın ulaştırılması konusunda görüşmeye istekliyiz" diye konuştu.

"Bu yardım İdllib'teki siviller için hayati"

Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 13 milyondan fazla Suriyelinin insani yardıma ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Greenfield, "Bu sayı Los Angeles'ın, New York'un ve Washington'un nüfusunun toplamı kadar. Bu şehirlerdeki insanlar gıdaya, suya ve tıbbi malzemelere ihtiyaç duyuyor olsaydı ne yapardık?" ifadelerini kullandı.

Greenfield, "İdlib'deki milyonlarca sivil için bu yardımlar hayati. Geçmiş yıllarda BM Güvenlik Konseyi Suriye'ye giriş kapılarının kapatılmasını ne yazık ki sağladı. Cilvegözü açık kalan sınır kapılarından. BM'nin buraya insani yardım, Kovid-19 aşısı, tıbbi yardım getirmesini ve buradaki acıların sona ermesini istiyoruz" diye konuştu.

"İnsani yardım için Rusya ve Türkiye ile görüşüyoruz"

Greenfield, insani yardım için sınır kapılarının açılması noktasında BM Güvenlik Konseyi, Rusya ve Türkiye ile görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yardım çalışmalarının devamı için çalışmayı sürdüreceğimizi söyledi" ifadelerini kullandı.

"Hangi ürünün kime gittiğini biliyoruz"

Öte yandan Greenfield, Türkiye ziyareti kapsamında geldiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki WFP dağıtım merkezinde BM Suriye Krizi için Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts ve insani yardım kurumlarının çalışanlarıyla bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bölgedeki insani yardım çalışmalarıyla ilgili Greenfield'a bilgi veren Cutts, tüm yardım malzemelerinin Türkiye’ye ait tırlarla dağıtım merkezine geldiğini ve burada Suriye tırlarına aktarıldığını söyledi. Cutts, BM kontrolünde dağıtımın yapıldığını ifade ederek, "Tüm aşamalar kontrol ediliyor. Hangi ürünün kime gittiğini biliyoruz. Hesap verilebilirliğe ve şeffaflığa önem gösteriyoruz" dedi.