image

PeyamaKurd - Amerikan basınından yazar Sarah White'ın kaleme aldığı yazısında, Rusya ve Belarus’un entegrasyonunun NATO’nun yönünü ani bir şekilde doğudan batıya çevirmesine yol açabileceğini ileri sürdü.

19Fortyfive için yazı kaleme alan ABD’li yazar Sarah White, Rusya ve Belarus’un entegrasyonunun NATO için önemli bir tehdit oluşturacağını ve ittifakın yönünü keskin bir şekilde doğudan batıya çevirmesine yol açacağını ifade etti.

ABD'li yazar White, Moskova ve Minsk’in yakın bir zamanda ‘her anlamda’ bir bütün haline geleceklerini ileri sürerek, sadece iki ülke arasındaki ekonomik süreçlerin değil, aynı zamanda ‘Batı-2021’ gibi büyük çaplı ortak askeri tatbikatların da buna işaret ettiğini vurguladı.

"Rusya ve Belarus'un birleşmesi NATO için tehdit"

Ayrıca yazısında, “Moskova'nın bu ülkenin siyasi, ekonomik ve askeri alanlarında varlığı, NATO'nun doğu kanadını keskin bir şekilde Batıya doğru kaydırmaya zorluyor" diyen White, "İttifak devletleri ayrıca, Kaliningrad'da bulunan Rus ordusu ve silahları tarafından da mengeneye alınmış bulunuyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan White, bir zamanlar ‘inanılmaz bir senaryo’ gibi görünen şeyin şimdi ‘tehlikeli bir gerçek’ olduğuna dikkat çekerek, Rusya ve Belarus’un birleşmesinin Kuzey Atlantik İttifakı üyeleri için önemli bir ‘tehdit’ oluşturacağını kaydetti.