image

PeyamaKurd- ABD’nin Suriye Özel temsilcisi James Jeffrey ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye konusunda İngiltere, Fransa, Almanya, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrasında bir toplantı gerçekleştirdi. Jeffrey, Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlüğünde yürütülen Astana sürecinde ilerleme sağlanamamasına atıfta bulundu ve “Artık Astana’nın fişini çekme zamanı” mesajını verdi.

Türkiye ve ABD arasındaki Menbiç Yol Haritası da Jeffrey’e sorulan sorular arasındaydı.  Jeffrey kendisinin de bölgedeki gelişmeleri gözlemleme şansı olduğunu dile getirdi. Türkiye ve ABD’nin bölgedeki ortak devriye misyonuna da değinen temsilci, bölgenin nispeten güvenli ve istikrarlı olduğunu vurguladı.

Jeffrey’ye Menbiç konusunda YPG/PYD yetkilileriyle görüşüp görüşmediği soruldu.

Jeffrey, “İşimi yapmak için kimle görüşmem gerekirse görüşüyorum” dedi.

ABD’li Jeffrey’e Amerika’nın Suriye’de ikinci rol üstlenip üslenmediği ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çalışarak tehlikeli bir oyun oynayıp-oynamadığı sorusu soruldu bunun üzerine Jeffrey ise, “Asıl Rusya tehlikeli bir oyun oynuyor. SDG sahadaki müttefikimiz. Biz Suriye’de aktif bir rol üstleniyoruz” vurgusunu yaptı.