image

PeyamaKurd - Moskova ve Kiev arasında gerilim sürerken, ABD'li senatör Maco Rubio, Rusya lideri Vladimir Putin ve Rus liderler için 'Ukrayna'yı işgal etmeleri durumunda' yaptırım uygulanması teklifini dile getirdi.

Rusya'ya ilişkin yaptırım tasarısı hazırlayan ABD'li Senatör Marco Rubio, 'Ukrayna'nın herhangi bir şekilde işgali' durumunda Başkan Vladimir Putin ve diğer Rus yetkililere yaptırım uygulayacak bir yasa tasarısı sundu.

ABD Kongresi'ne '2022 Otoriter Düşmanlıkları Caydırma Yasası' ismiyle sunulan yasa tasarısı, Rusya'nın 'Ukrayna'yı işgal etmesi' durumunda Vladimir Putin'e ve Rusya liderliğinin geri kalanına acil ve sert, kişisel yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

Senatörler tarafından teklif edilen yasanın 'Ukrayna'ya yönelik bir saldırının ne olduğuna karar vermesi için Biden'a bağlı olmayacağı' da kaydedildi.

Senatör Rubio, tasarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi:

"Başkan Biden, ABD'nin güç ve kararlılık göstermesi gerektiğini anlamıyor gibi görünüyor, zayıflık değil. Senato meslektaşlarımı çok geç olmadan bu tasarıyı geçirmek için benimle birlikte çalışmaya çağırıyorum."