image

PeyamaKurd - ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına Yunanistan şartı getirmek isteyen Demokrat Senatör Menendez, Senato'daki tasarıdan bu koşulların çıkarılmasını ele alan bir tweet atarak, “Erdoğan saldırganlık kampanyasını durdurana dek F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım” dedi.

ABD'de Türkiye'ye F-16 satışına getirilmesi istenen şartların ilgili yasanın Senato ayağından çıkarılması sonrası tartışma başladı. Satış için Yunanistan'ın hava sahasının ihlal edilmemesi şartı getirmek isteyen Senatör Menendez, “Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasına son verene kadar Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkmaya devam edeceğini” dile getirdi.

Senatörler, F-16 satışı için bu uçaklarla Yunanistan'ın hava sahasının ihlal edilmemesi ve uçakların Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) karşı kullanılmamasını, Türkiye'nin İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti. Senato'daki son metinde ise bu şartların çıkarıldığı görüldü.

ABD’li senatörden Erdoğan şartı

Menendez ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndaki (NDAA) bir değişiklik, ABD'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını ilerletmek için sahip olduğumuz araçlardan sadece biri. Açık konuşayım: ABD Kongresi’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana dek Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım. Nokta” açıklamasında bulundu.