image

PeyamaKurd - Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim sürerken, Ankara'nın ABD'den F-16 ve modernizasyon kiti satın alma sürecine ilişkin bir açıklama ABD'li senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez'den geldi.

Bob Menendez, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Aralık’ta yaptığı “Atina rahat durmazsa vururuz” açıklamasını gündeme getirdi.

Senatoda konuşma yapan Menendez, Erdoğan’ın açıklamaları hakkında, “Sadece rahatsız edici değil aynı zamanda kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile birlikte çekilmiş fotoğrafını gösteren ABD’li isim, “Erdoğan’ın ülkesindeki baskısının yanı sıra diplomasi politikası da tamamen korkunç. Fakat tek bir şey net o da ABD’nin Erdoğan’ın hamlelerini ciddiye alması gerektiği. Uluslararası yasaları çiğnediği zaman Erdoğan’ı sorumlu tutmalıyız” dedi.

Bu unvanı gururla taşırım

Menendez, “Eğer insan hakları ihlallerine karşı durmak beni Erdoğan’ın düşmanı yapıyorsa, sivil Ermenileri öldürmek için Azerbaycan’a silah desteği vermeye karşı çıkmak Erdoğan düşmanı yapıyorsa, Türkiye’nin güney Kıbrıs’ı tanıması ve Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söylemek beni Erdoğan düşmanı yapıyorsa ben bu unvanı gururla taşırım. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak Erdoğan bütün bölgedeki saldırgan tavrını durdurana kadar herhangi hiçbir F-16 satışını onaylamayacağım” dedi.