image

PeyamaKurd -Türkiye ve ABD arasında Rojava operasyonu ve S-400 konuları ile oluşan kriz gittikçe derinleşiyor.

Erdoğan’ın ABD seyahatinde de aşılamayan sorunun beraberinde yaptırımları getireceği söyleniyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch, S-400 konusunda çok sabır gösterdiklerini belirterek, “Artık yolun sonuna gelindi” dedi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonun, Türkiye’ye hem Rojava operasyonu hem de S-400 alımı sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören tasarı için bugün toplanması bekleniyor.

‘Tasarıyı gündeme getirme zamanı’

Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch  S-400’lerin Türkiye tarafından test edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Beyaz Saray’da görüştüğümüzde konuyla ilgili müzakereler sürdüğü için bir süre bunu askıya almam istendi. Ben de iyi niyetli görüşmeler yapıldığını düşündüm. Dışişleri Bakanı ilerleme sağlanabileceği görüşündeydi. Ama Erdoğan dönüş yolunda S-400’lerden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Bir yılı aşkın süredir Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve bütün diplomatlara S-400 olursa F-35’in olmayacağını, S-400ler Türkiye’de olursa yaptırımlara maruz kalacaklarını anlattım. Erdoğan böyle bir açıklama yapınca hayal kırıklığına uğradım. ‘Tasarıyı getirme zamanı’dedim.”

Hulusi akar: S-400’den vazgeçmemiz söz konusu değil

Türkiye Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldığı bir programda Rusya’dan aldıkları  S-400 Hava savunma sistemleri ile ilgili konuştu ve bu sistemden vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını belirtti.