image

PeyamaKurd- Libya krizine dair Amerika tarafından ilk kez bir açıklama geldi. ABD’li komutan, Türkiye’nin Libya’ya asker ve silah sevk etmesinin gerginliği daha da tırmandırabileceğini söyledi.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı General Stephen Townsend, Libya’da devam eden çatışmaların ülkede siyasi çözüm çabalarını da felç ettiğini söyledi.

Birçok ülkenin katılımı ile 19 Ocak’ta Berlin’de yapılan Libya Konferansı’nda alınan en önemli karar,  'yabancı ülkelerin Libya'ya silah ve militan göndermesinin engellenmesi’ yönündeydi.

Ancak son günlerde Türkiye’nin Libya’ya asker, silah ve militan göndermeyi yoğunlaştırdığına dair iddialar sıkça gündeme geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin’de verdiği sözleri tutmadığını ve anlaşmayı ihlal ettiğine dair ifadeler kullanmıştı.

Libya’da yaşanan gelişmelerle ilgili sessiz bir tavır içinde olan ABD’den ilk kez bir değerlendirme geldi.

Üst düzey Amerikalı bir yetkili Türkiye’yi Berlin anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı General Stephen Townsend ise “Rus paralı askerlerine karşı denge oluşturmak amacıyla Türkiye’nin son dönemde gönderdiği asker ve teçhizat gerginliği tırmandırıyor ve her iki ülke de gerginliği kendi lehine çevirmeye çalışıyor” dedi.

Erdoğan Trablus hükümetine destek için Libya'ya asker göndermiş fakat bu askerlerin daha çok geri planda çalışacaklarını söylemişti.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Türkiye’nin Libya’ya Suriyeli militanlar gönderdiğine dair haberler yayınlanmaya başlamış. İngiliz The Guardian gazetesi Türkiye’nin en az iki bin Suriyeli militanı Trablus hükümetine destek için Libya’ya gönderdiğini yazmıştı.