image

PeyamaKurd - Washington ve Moskova arasındaki gerilim ve çatışmaya dikkat çeken bir ABD'li eski istihbaratçı, Soğuk Savaş sürecine dikkat çekti.

ABD'nin Rusya ile yeni ‘soğuk savaş’ rotasını büyük bir hata olduğunu ifade eden Eski CIA görevlisi Paul Pillar, sonuçların etkili olacağına vurgu yaptı.

Eski istihbarat görevlisi Paul Pillar, Georgetown Üniversitesi Güvenlik Araştırmaları Merkezi'nde kıdemli araştırmacı olarak görev yaparken  The National Interest için kaleme aldığı makalede, ABD'nin Rusya ile yeni soğuk savaşının' korkunç' sonuçlara yol açabileceğini ileri sürdü.

"Açık bir Rus karşıtı tutum Moskova'nın işine gelir"

Washington'un Rusya'yı zayıflatma planlarını alenen açıklamaya devam ettiğini, ancak bunun iki ciddi soruna yol açacağını ifade eden ABD'li istihbaratçı şu değerlendirmelere yer verdi:

“Birincisi, böylesine açık bir Rus karşıtı tutum Moskova'nın işine geliyor; Rusya ‘Batı tehdidini’ defalarca dile getirdi ve Beyaz Saray yaptığı açıklamalarla aslında bu sözleri doğrulamış oluyor. İkincisi, bu tür beyanlar Ukrayna'daki durumun çözümünü önemli ölçüde zorlaştırıyor."

Ayrıca CIA'in Orta Doğu, Basra Körfezi ve Güney Asya ile ilgili analitik bölümlerine başkanlık eden ABD'li isim, "Aslında ABD Rusya'ya karşı yeni bir soğuk savaş ilan etti" açıklamasında bulundu.