image

PeyamaKurd - ABD'nin Çin ile yeni bir dünya düzeni konusunda bir mutabakata varması gerektiğine dikkat çeken ABD’nin eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, aksi takdirde dünyanın Birinci Dünya Savaşı öncesindeki gibi tehlikeli bir dönemle karşı karşıya kalacağını ileri sürdü.

Londra'daki Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlikte Zoom aracılığıyla açıklamalarda bulunan ABD’nin eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, önemli olanın ABD ve Batılı müttefiklerinin Çin ile yeni bir dünya düzeni konusunda bir anlaşmaya varıp varmayacakları olduğunu ifade etti.

ABD'li eski diplomat Henry Kissinger, ABD ve Çin arasında iletişim kurmanın ve işbirliği yapmanın bir yolunu bulmadıkça bir dünya savaşına doğru kayılacağına dair uyarılara yer verdi.

Ayrıca Henry Kissinger, geçtiğimiz Kasım ayında Bloomberg ile yaptığı röportaj sırasında Joe Biden yönetiminin askeri bir çatışmaya dönüşebilecek bir kriz riskinden kaçınmak için Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ın yönetim yıllarında Çin ile kopan iletişim bağlarını eski haline getirmek için hızlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Pekin’in ABD ile ilişkileri düzeltmek için neler yapabileceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Henry Kissinger şu ifadelere yer verdi:

“Tabii ki insan hakları meselesinde görüş ayrılıkları var... Her bir tarafın diğer tarafın hassasiyetlerini anlaması ve sorunun illa çözülmesinden ziyade şiddetinin hafifletilmesi önemli. Böylece daha fazla ilerleme kaydedilmesi mümkün olacak."

Ayrıca Henry Kissinger, ABD’nin yakında büyüyecek ve bazı alanlarda daha gelişmiş hale gelecek olan Çin gibi bir düşmanla pazarlık yapmakta muhtemelen zorlanacağını vurguladı.