image

PeyamaKurd- Rusya Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen 'Rusya ve Türkiye: Çok yönlü işbirliğinin stratejik alanları' adlı konferansta konuşan Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Direktörü Naumkin Vitaliy, Kürt faktörünün Rusya ve Türkiye'nin Suriye'deki işbirliğine yönelik olumsuz etkisinin ciddi oranda azaldığını belirtti. Naumkin, “Kürt savaşçıların çok sayıdaki silah talebini geri çeviren Rusya'nın tutumunun etkili olduğunu” söyledi.

Naumkin, "Bilindiği gibi, Moskova ve Ankara arasındaki önemli sorunlardan biri Kürt faktörüydü. Bugün bu faktörün ilişkilerimiz üzerindeki etkisi ciddi şekilde azaldı. Bu, Kürt faktörü de dahil en zorlu konularda görüş ayrılığını ortadan kaldırdıkları Suriye'deki durum açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu.

“Türkiye ve ABD arasındaki görüş ayrılıkları yaşanıyor”

Naumkin'e göre Kürtlerin elindeki bölgelerin özerklik elde etmesi amacıyla Rojavalı Kürt gruplara destek veren Washington, Rusya ve Türkiye arasındaki Kürt faktörüyle ilgili mutabakatın oluşmasında etkili oldu.

"Bugün Türkiye ve ABD arasında ciddi görüş ayrılıklar yaşanıyor. ABD'liler, Rojava’da sözde devlet kurma girişimlerinde Kürt milislere güveniyor ve bu, ne Türkiye ne de Rusya'nın çıkarlarına hizmet ediyor. Rusya'nın iyi ilişkilere sahip olduğu Kürtlerin çok sayıdaki talebine rağmen öncelikle Türkiye'nin endişelerini göz önünde bulundurmasına ve silah taleplerine hiçbir zaman olumlu yanıt vermemesine dikkat çekilmelidir" diyen Naumkin, Türklerin bunu olumlu anlamda göz önüne alacağını düşündüğünü belirtti.