image

PeyamaKurd - ABD’nin Nashville eyaletinde, Kürtçe eğitimin başlaması için 2017 yılında yapılan başvuru onaylandı.

Edinilen bilgilere göre, ABD’de yaşayan Kürt öğrencilerin anadillerinde eğitim alması için Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de yapılan başvuru onaylanarak, nihai karar için Eğitim Kurulu’na gönderildi.

Konuyla ilgili K24’e konuşan Nashville'deki Selahaddin Merkezi’nin yöneticisi Nawzad Hawrami, Kürtçenin müfredatta yer alması için Nashville çevresindeki üniversite ve kolejlerle de iletişim halinde olduklarını söyledi.

Başvuru 2019’da kabul edildi ancak…

Nashville’de Kürtçe eğitimin başlaması için 2017’de yapılan başvuru, 2019’daki oylamayla kabul edilmişti ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle derslere başlanamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde yeniden yapılan başvuru, Tennessee Eğitim Kurumu tarafından onaylandı.

Nawzad Hawrami ile Merkez’in yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda Kürt öğrencinin kayıtlı olduğu liseleri ziyaret ederek, rapor hazırladı. Raporu hazırlayan heyet, 2018 ve 2019’da liseye başlayan öğrencilerin Kürtçe eğitim görmesi için hem öğrencilere hem de ailelere tavsiyelerde bulundu.

Liseleri gezdiklerini ve yeterli sayıda öğrenciye ulaşamadıklarını belirten Hawrami, Kürtçe eğitimin başlayabilmesi için Metro Nashville Devlet Okulları Kurulu’yla birlikte hareket etmeye çalıştıklarını söyledi.

Öte yandan Hawrami, Kürtçenin müfredatta yer alması için Nashville çevresindeki üniversite ve kolejlerle de iletişim halinde olduklarını dile getirdi.

Nashville’de çok sayıda Kürt yaşıyor!

Kürt nüfusunun ağırlıklı olduğu Nashville, “Küçük Kürdistan” olarak adlandırılıyor.

Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin’in baskılarından dolayı bölgeye yerleşen Kürtler, burada ciddi bir nüfusa sahip.