image

PeyamaKurd - Orta Doğu ziyaret turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs'teki konsolosluğun yeniden açılacağını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Hamas ateşkesi sonrası Orta Doğu turunda İsrail'de Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından Ramallah'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Görüşmede Blinken, Biden yönetiminin Kongre'den Filistinliler için 75 milyon dolarlık kalkınma ve ekonomik yardım talep edeceğini dile getirdi.

Bakan Antony Blinken konuşmalarında, ABD'nin Gazze'ye acil felaket yardımı olarak 5,5 milyon dolar sağlayacağını ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) da 32 milyon dolar vereceğini kaydetti.

Ayrıca Blinken, ABD'nin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs'teki konsolosluğun yeniden açılacağını belirterek, İsrail ziyaretinde önceki Başkan Donald Trump'ın Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdığı ABD Büyükelçiliğine de giderek çalışanlarla görüştü