image

PeyamaKurd - ABD ve Türkiye arasındaki F-16 krizine ilişkin ikili müzakerelerden bir sonuç çıkmazken, ABD Kongresi'nden konuya dair bir karar çıktı. Senato, Türkiye'ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemeleri çıkardığını duyurdu.

ABD Senatosu'ndan alınan karar ile ilgili ABD'de New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa tasarısının Senato versiyonundan çıkarıldı.

Onay için ABD Başkanı Joe Biden'a gönderilecek!

ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına son halini vermek amacıyla toplandı. Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam ediliyor.

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.