image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri ve Savunma Bakanları’na bir grup Kongre üyesi tarafından mektup gönderilerek, Türkiye’ye F-16 satılmaması talebinde bulundu. AKP hükümetini “rejim” olarak niteleyen mektupta, insan hakları ihlalleri konusunda sert ifadeler yer aldı.

Dışişleri ile Savunma Bakanlarına yönelik ABD Kongre üyeleri Frank Pallone, Jr ve Gus M. Bilirakis’in liderliğinde hazırlanan mektuba 50’den fazla Kongre üyesi imza attı.

"Türkiye'nin son teklifini reddedin" çağrısı!

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a hitaben yazılan mektupta “Türkiye'nin, hava kuvvetlerini modernize etmek için ABD'den Block 70 F-16 uçakları ve mekanik rampaları satın alma yönündeki son teklifini reddetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz” sözleri kullanıldı.

Mektupta, “Bu öneriyi onaylamak, hem Türkiye'nin ABD'ye ve NATO’ya taahhütlerini görmezden gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, hem de yurtiçinde ve yurtdışında insan hakları ihlallerinde bulunan rejimini ödüllendirecektir” ifadesine yer verildi.

Türkiye'ye Orta Doğu, Akdeniz ve Kafkasya suçlaması!

Ayrıca mektupta Türkiye’nin Kasım ayında ABD'den mevcut 40 Block 70 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti talep ettiği belirtilerek şu sözlere yer verildi:

“Bu talep, Erdoğan rejiminin Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika'yı istikrarsızlaştırmak için defalarca askeri gücünü kullanmasının ardından geldi. Türk ordusu ve Türkiye’nin desteklediği gruplar, sınırötesi operasyonlar sırasında, Irak, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki hastane ve okul gibi sivil hedefleri kasıtlı olarak bombalamak dahil olmak üzere, savaş suçları işlemek için Amerikan yapımı silah ve teçhizatı kullandı."