image

PeyamaKurd - ABD Donanması'ndan yapılan açıklamaya göre Umman'da kıyıların durdurulan bir gemi patlatıcıların yakalandığı belirtildi. Yapılan açıklamaya göre ABD Donanması, Umman Körfezi'nde durdurulan bir balıkçı teknesinde 50 ton patlayıcı ve birçok yasa dışı silah yakaladı.

Yapılan operasyon ile ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan ABD Deniz Kuvvetleri, 1 Aralık'ta Umman Körfezi'nde bir balıkçı teknesinin durdurulduğu belirtildi.

Yayımlanan açıklamada, söz konusu teknenin İran-Yemen hattında durdurulduğuna işaret edilerek, teknede 50 ton mühimmat mermisi, füze ve roket ekipmanı bulunduğu vurgulandı.

"İran, kaçak yollardan ölümcül silah taşıyor"

Bu konuya dair teknenin bir ay içinde yakalanan ikinci tekne olduğunu ifade eden ABD Donanması Merkez Komutanı Brad Cooper ise, "Bu, İran'ın kaçak yollardan ölümcül silahlar taşıdığı ve bölgede istikrarı bozduğunun önemli bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Açıklamada, Yemen'deki Husilere doğrudan ya da dolaylı olarak silah satımı, sağlanması ya da transferinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararının ve uluslararası hukukun ihlali olduğuna vurgu yapılarak, ABD 5. Filosu'nun 8 Kasım'da da Yemen'e patlayıcı taşıyan başka bir tekneyi durduğuna belirtildi.