image

PeyamaKurd- ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD ve Rusya’nın, İdlib’de ateşkes ilan edilmesi de içinde olmak üzere bazı koşullar karşılığında Suriye rejiminin uluslararası tecritten çıkartılması için görüştüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumundan sonra gazetecilere konuşan Jeffrey, Washington ve Moskova’nın Suriye krizini “adım adım sona erdirecek bir yaklaşımı” görüştüğünü dile getirdi.

Jeffrey, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Rusya’ya mayıs ayı ortasında yaptığı ziyarette, Suriye hükümetinin, uluslararası camiada yerini yeniden almasına olanak sağlayacak BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına saygı göstermesini öngören bir planı görüştüğünü ifade etti.

BM’nin söz konusu kararı, Şam rejiminin barış müzakereleriyle, tekrar anayasa yapımı ve BM gözetiminde seçimleri kabul etmesini şart koşuyor.

Jeffrey açıklamasında şu ifadelere de yer verdi, “Şu ana kadar İdlib bölgesinde ateşkes ile ilgili bir ilerleme veya Esad rejiminin artık çatışmalara son verme arzusuyla ilgili bize garanti sunacak olan anayasa komisyonun kurulması konusunda bir gelişme sağlanamadığını gördük.”