image

PeyamaKurd - ABD istihbarat raporunda yer alan bilgilere göre, Ukrayna sınırına binlerce asker konuşlandıran Rusya, bölgeyi işgal etmeye hazırlanıyor.

Washington Post'un, ABD istihbarat birimlerinin gizli analizlerine dayandırdığı haberde, Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerle operasyon yapma hedefinde olduğu iddia edildi.

Moskova’nın arklı cephelerden saldırıya geçebilmek amacıyla bazı stratejik noktalara askeri birliklerini halihazırda konuşlandırmış olduğunu kaydeden raporda, yüzlerce taburdan oluşan taktiksel birliklerin söz konusu işgal operasyonunda tank ve top gibi ağır savaş teçhizatı ile donatılacağı öne sürüldü.

Washington Post haberinde, Rus birliklerinin şu an dört noktada konuşlandırıldığı ve Rusya'nın hedef şaşırtmak ve güvensizlik yaratmak amacıyla sınıra sürekli olarak askerler sevk edip geri çektiği ifade ediliyor.

Ukrayna: Rus işgaline hazırlanıyoruz

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov Ocak ayının sonunda başlamasını bekledikleri Rus işgaline karşı hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya'nın Ocak ayı sonunda Ukrayna'yı işgal edeceğini belirterek bu bilginin ise istihbarat raporlarına dayandıklarını belirtti.

Rusya'nın Ukrayna sınırlarına 100 binden fazla asker yığdığını belirten Reznikov, kendilerini en kötü senaryoya hazırladıklarını bildirdi.