image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Brüksel'deki NATO toplantısının ardından yaptığı konuşmada, IŞİD'i yenildi diye ABD güçlerinin derhal Suriye'den çekilmeyeceğini ve Suriye’den hemen ayrılmayacağını dile getirdi.

Pentagon şefi, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından basına konuşmada, Suriye'nin tam olarak IŞİD'den temizlenmesinin ardından da ABD'nin ülkeden hemen ayrılmayacağına ileri sürdü.

Mattis, “İyi, madem IŞİD gitti, o zaman hadi biz de çekilelim' diye düşünecek değiliz'' diyerek, ''Yapmanız gereken yerel yönetim meclislerini desteklemek, yerel güvenliği destekleyeceksiniz ki siz çekildiğinizde onlar (IŞİD) hemen geri dönmesin” şeklinde vurguladı.

ABD Bakanı Mattis, IŞİD'e karşı operasyonların devam edeceğini ve tekrar güçlenmesinin engelleneceğini belirterek, "Tüm dünyada IŞİD'i yok etmek için kararlı çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

'ABD'nin Esad rejimiyle savaşma ihtimalinin bulunup bulunmadığı' sorusunu da cevap veren Mattis, "Biz IŞİD'le savaşmak için Suriye'deyiz. Bunu birçok kez açık bir şekilde dile getirdik'' ifadesini kullandı.

Mattis, NATO'nun üye ülkelere yönelik tehditlere karşı caydırıcılığını güçlendirdiğinden de söz edip şunları dile getirdi, “Ortak güvenliğimize yönelik tehditler azalmadı. Güneyde IŞİD, doğuda ise artan Rus agresifliği ve hibrit tehditler varlığını sürdürüyor.”

Öte yandan Mattis, NATO toplantısında Savunma Bakanı Nuretttin Canikli ile yaptığı görüşme hakkında da açıklamayı duyurdu.