image

PeyamaKurd - İran'a yönelik yapılan yaptırımlara ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetiminin İran'ı memnun etmeye çalışması halinde bunun bölge ülkelerinin yanı sıra ABD ve Avrupa'nın güvenliği için kötü olabileceğini iddia etti.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesine konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'in uyguladığı yaptırımlar ve "maksimum baskı" sayesinde İran'ın her zamankinden daha fazla izole olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturacak Joe Biden yönetimine İran konusunda uyarılarda bulunarak, "Umarım bir sonraki yönetim (Biden) bunun 2015 olmadığını bilir ve bütün dünya İran’ın tüm Orta Doğu’daki istikrarı bozucu etki olduğunu kabul edebilir" sözlerine yer verdi.

Pompeo açıklamasında, Biden yönetiminin İran ile varılan nükleer anlaşmaya yeniden dönebileceği yönündeki haberlere de değinerek şu ifadelere yer verdi:

"İran'ı memnun etmeye çalışırsak, İran'ı garanti altına alırsak, Avrupalıların (İran'a) yeniden girmesine ve bu teokrasinin başındakiler için zenginlik yaratmasına izin verirsek, bu bölgenin, Avrupa'nın ve Amerikalıların güvenliği için kötü bir şey olur."