image

PeyamaKurd - Viyana'da İran ile nükleer anlaşma müzakere görüşmelerinden bir çok çıkmazken, ABD yönetiminden anlaşma ile ilgili bir açıklama geldi. ABD, İranlı yetkililerin Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen 2015 tarihli nükleer anlaşmanın ötesine geçen ek talepleri geri çekmesi halinde, Tahran ile nükleer anlaşmaya geri dönmeye hazır olduklarını duyurdu.

Dün Washington’da süreç ile ilgili açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İran ile anlaşmaya varan (Almanya, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin) dünya güçleri arasında Viyana yürütülen görüşmelerle ilgili son gelişmelere vurgu yaptı.

ABD'li diplomat Patel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın tam olarak uygulanmasına karşılıklı dönüş için Viyana’da müzakere ettiğimiz anlaşmayı imzalamaya ve derhal uygulamaya hazırız. Bunun gerçekleşmesi için İran’ın ek taleplerinden vazgeçmeye karar vermesi gerekiyor”

Patel, bu konuda tercihin İranlı yetkililerde olduğunu belirterek, “Biden yönetimi müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte anlaşmanın karşılıklı tam olarak uygulanmasına dönüş olan ve olmayan senaryolara hazırlanıyor” mesajında bulundu.