image

PeyamaKurd- Suudi Arabistan’daki Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından ABD tarafından saldırıları azmettirmekle suçlanan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin hiçbir zaman ABD ile birebir görüşme gerçekleştirmeyeceğini ve ancak 2015 nükleer anlaşmasına döndüğü takdirde ABD ile çok taraflı görüşmeler yapabileceğini açıkladı.

Ülkesinin ABD ile müzakereleri konusunda açıklamalarda bulunan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'ın hiçbir zaman ABD ile birebir müzakerelere katılmayacağını belirterek, "Hangi seviyede olursa olsun hiçbir İranlı yetkili ABD yetkilileriyle konuşmayacak. ABD'nin politikası şu anda İran üzerinde baskı uygulamak, ancak onların maksimum baskı politikası başarısızlığa uğrayacak" ifadelerini kullandı.

ABD'yle görüşmeleri için 'ABD'nin tavrının değişmesi gerektiğini' söyleyen Hamaney ayrıca, "Eğer ABD bu konudaki tavrını değiştirir ve 2015 nükleer anlaşmasına geri dönerse, o zaman diğer tarafların da yer aldığı çoklu görüşmelere katılabiliriz. Eğer onların baskı politikalarına sessiz kalıp görüşme gerçekleştirirsek o zaman bu baskı politikası başarıya ulaşmış görünür. Bu politikalarının bizim için hiçbir değeri olmadığını bilmeleri lazım" dedi.