image

PeyamaKurd - Washington yönetimi, ABD ile İran'ın gelecek haftalarda 2015'teki nükleer anlaşma koşullarına dönebileceğini fakat asıl İran'ın bu konuda siyasi adım atması gerektiğini ifade etti.

Telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Viyana'da devam eden nükleer görüşmelerde mesafe alındığını ancak halen görüşülecek çok başlık olduğunu belirtti.

Bakanlık yetkilisi açıklamasında, "Gelecek haftalarda hem ABD hem de İran'ın 2015'teki İran'la nükleer anlaşma koşullarına dönmesi mümkündür" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, söz konusu halen görüşmelerde alınması gereken ciddi bir mesafe olduğunu kaydeden yetkili, ABD yönetiminin bu konuda daha net bir yaklaşıma sahip olduğuna işaret ederek, "Bu esasen İran'da alınması gereken siyasi bir karar konusudur" ifadesini kullandı.

Diğer taraftan yetkili, ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmek için yaptırımların kaldırılması konusuyla ilgili hangi adımları atması gerektiğinin farkında olduğunu vurgulayarak, "Aynı şekilde İran'ın da anlaşma koşullarına dönmek için neler yapması gerektiğini anlıyoruz" dedi.