image

PeyamaKurd - Viyana'da İran ile nükleer müzakere görüşmelerin devam edilmesi beklenirken açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile Katar’ın başkenti Doha’da ikinci bir görüşmenin şu aşamada söz konusu olmadığını, İran’ın anlaşma ile ilgisi olmayan taleplerde bulunduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında İran ile ABD arasında Doha’da yapılan görüşmeye dair sorulara yanıt vererek, Tahran yönetiminin kendilerini “hayal kırıklığına uğrattığını” kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, İran’ın nükleer anlaşmaya dönme konusunun dışında taleplerde bulunduğunu, bu durumun İran’ın ciddi ve samimi olmadığı anlamına geldiğini dile getirdi.

Ned Price konuşmalarında, ABD Başkanı Joe Biden’ın bölge ziyareti sürecinde Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin İran ile ABD arasında ikinci bir tur görüşme için çaba harcadığına ilişkin bir soruya yanıt vererek, “AB ortağımıza çabalarından dolayı müteşekkiriz ancak ikinci bir görüşme gündemde yok" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü açıklamasında ABD’nin, 2015’te imzalanan ve 2018’de çekildiği Ortak Kapsamlı Eylem Planı (OKEP) olarak da bilinen İran nükleer anlaşmasına dönme konusunda kararlı olduğunu yineledi ve Tahran’ın henüz bu kararlılığı göstermediğini iddia etti.