image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Yemen’de etkinliğini koruyan İran destekli Husi milislerin katliam yaptığını söyledi.

Husi milislerini, savaşı durdurma ve siyasi müzakereleri sürdürme taahhüdünde bulunan Yemen ve Suudi Arabistan hükümetlerinin aksine, barış sürecini engellemek ve acımasız askeri saldırılarla katliamlarını devam ettirmekle suçlayan Price, hemen ardından Husileri uluslararası toplum tarafından desteklenen Birleşmiş Milletler (BM) liderliğindeki görüşmelere katılmaya davet etti.

ABD'nin Husilerin 3 Ekim Pazar günü Yemen'in Marib kentindeki yoğun nüfuslu er-Ravda mahallesine düzenlediği füze saldırısını kınadığını ifade eden Price, "Çatışmayı sona erdirmenin zamanının geldiğine dair uluslararası fikir birliği söz konusu. Yemen Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan, savaşı durdurma ve siyasi görüşmeleri sürdürme taahhüdünde bulundular. Husiler ise barışın önünde duruyorlar” dedi.

Price açıklamasının devamında “Husileri savaşı durdurmaya ve bu yıkıcı savaşı sona erdirmek için BM öncülüğünde müzakerelere katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu.