image

PeyamaKurd - Avrasya Yatırım Analisti Evren Devrim Zelyut, S-400'den sonra ABD ile yeni krizin yolda olduğunu belirtiyor.

“Yeni iç siyasi hatalar yapılmak üzere” sözlerini kullanan Zelyut, “Ekonomi daha zor bir döneme yürüyor” görüşünü dile getiriyor.

Daha önceki analizlerinde Türkiye’yi yakın bir gelecekte ekonomik anlamda daha zor günlerin beklediğini vurgulayan Zelyut, özellikle eylül ayının çok zor geçeceğini belirtiyor.

Güvenli bölge yeni kriz olma yolunda”

Erdoğan’ın yeni partileri yıpratıcı bir söyleme bürüneceği izleniminin edinildiğini dile getiren Zelyut, “Buradan anladığımız eylülden itibaren meydanlarda tansiyonun artacağını göreceğiz.

Bu siyasi dil, ne yazık ki mevcut ekonomik durumu biraz daha zora sokacak. Belki de borçla harçla tutturduğumuz ekonominin dikişleri patlayacak. Enflasyonda ve kurdaki yatay seyirler yerini bir çıkışa bırakacak” diyor. 

Kuzey Suriye’deki (Rojava) güvenli bölge mevzusunun da yeni bir kriz olma yolunda ilerlediğini öngören ekonomist son olarak şu ifadeleri kullanıyor, “Özetle, hem içeride verilecek siyaset hem de güvenli bölge konusu sonbaharda yaşanacak sıkıntılı tablonun adeta tuzu biberi olacak. S-400’den sonra yeni bir kriz adım adım yaklaşıyor.”