image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Ankara’da yapacakları temaslarda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'la iki saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığındaki ABD heyeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. İkili heyet görüşmesinde güvenli bölge, Menbiç yol haritasının hayata geçirilmesi, İdlib mutabakatının korunması, Suriye’nin yeniden inşası gibi konular değerlendirildi.

Görüşmeye ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin ulusal güvenlik öncelikleri açık bir şekilde vurgulandı. Fırat'ın doğusu (Rojava) ve Suriye'de terörle mücadele, güvenli bölge, Münbiç yol haritası, İdlib mutabakatının korunması konuları gündeme geldi. Güvenli bölgeyle Türkiye'nin endişelerinin giderileceği ve bölgenin tüm terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. Bu konuda Türk ve ABD teknik heyetlerinin yapacağı müzakerelerin ardından nihai bir sonuca varılması ve uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı" sözlerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "Heyetler devam eden Suriye’deki en son gelişmeleri tartışacak, özellikle Suriye'nin kuzeybatısındaki şiddetin artması ve ülke genelinde engellenmemiş insani yardım ihtiyacı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2254 kararı uyarınca Cenevre merkezli bir siyasi süreci teşvik etme konusundaki BM çabalarına daha fazla destek isteyecekler" ifadesi kullanıldı.

Bu haberi gördünüz mü? | Başbakan Barzani: İŞİD birçok sektörü geriletti