image

PeyamaKurd- İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yapılacak ciddi bir araştırma ile ülkesinin Suudi Arabistan’ın Aramco petrol üretim tesislerine yönelik saldırı ile ilişkisinin olmadığının açığa çıkacağını ve ABD ile İran arasındaki gerginliğin savaşa dönmesi halinde savaşı başlatanın kendileri olmayacağını söyledi.

American CBS televizyonunda yayınlanan bir programa katılarak soruları yanıtlayan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif,  ABD ile ülkesi arasında yaşanan gerginliğe ilişkin, ''Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse bitiren de o olmayacak.'' dedi.

İran destekli Husiler tarafından gerçekleştirilen Suudi Arabistan'ın petrol tesisleri Saudi Aramco'ya yapılan saldırıların arkasında İran'ın olmadığını ve tarafsız soruşturma yürüten her hangi bir ekibin de aynı sonuca ulaşacağını söyledi.

Trump’a Yalan Söyleniyor

ABD Başkanı Donald Trump'a ''savaşa sürükleyecek yalanlar söylendiğini'' ve ABD'nin yalan ve gerçeği ayıracak sorumlu ulusal güvenlik yetkililerine ihtiyaç duyduğunu belirten Zarif, şunları kaydetti:

''Biz konuşmaya hazırız ama sadece önümüzdeki bir, bir buçuk ya da beş, beş buçuk yıl geçerli olacak bir anlaşma için değil, kalıcı bir anlaşmayı görüşmemiz gerek. Daha önce konuştuk, hatırlayın, sadece iki sayfa bir doküman imzalamadık ki yine aynısını yapalım, zorlu görüşmelerdi.''

Savaşı Başlatan Biz Olmayacağız

ABD ve İran arasında savaşın kaçınılabilir olup olmadığı sorulan Zarif, ''Savaştan kaçınabilir miyiz  emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse bitiren de o olmayacak.'' dedi.