image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Suriye krizine dair yaptığı değerlendirmede, "Gördüğüm en karmaşık savaş alanı" ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD'nin Minbic konusunda vardığı mutabakatın, Demokratik Suriye Güçleri(HSD) ile devam eden operasyonları etkileyip etkilemeyeceğini sorusuna cevap veren Mattis, her iki ülkenin Türkiye'nin güvenlik menfaatleri üzerinde çalıştığını, ABD ile Türkiye dışişleri bakanlarının hafta başında Washington'da bir araya geldiğinin altını çizdi.

Bakan Mattis, NATO müttefiki Türkiye'nin güvenlik menfaatlerini nasıl ele alacakları konusunda çalıştıklarını dile getirerek, "Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir; Esad'ın, İran ve Rusya'nın desteği ile halkına getirdiği felaketin ön cephesinde yer alan bir NATO ülkesi. Türkiye'nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız. Aynı zamanda, HSD de zamanında çok zor bir mücadele ile IŞİD'i yenen tek örgüttü; bu örgütü kenara itmeyeceğiz çünkü HSD henüz yenilmemiş olan IŞİD hilafetini durdurmakta, yenmekte önemlidir” şeklinde konuştu.

Mattis, DAiŞ'in yenilmesi ve bir daha ortaya çıkmamasının önemli olduğuna işaret ederek, Suriye'deki savaş alanının çok karmaşık olduğunu belirtti.

Sorulan bir soruda hem müttefikleri Türkiye ile hem de Suriye'de DSG ile aynı anda iş birliğini nasıl yürüteceklerine cevap veren Mattis şunları dile getirdi,  "Bu çok karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı ancak bunda şüphe yok ki Türkiye ile onların kaygıları konusunda çalışıyoruz, aynı zamanda da DAİŞ'i yeniyoruz. Bu çok zor bir iş, öncelikli olarak bunu kabul ediyorum ama bunu yapıyoruz. Çözmeye çalışıyoruz ve bunu Türkiye'ye karşı değil, Türkiye'yi sayarak yapıyoruz.”