image

PeyamaKurd - ABD’li eski bir üst düzey yetkili, ABD ordusunun gençleri askere almada sorun yaşadığını ve tamamen gönüllü gücün mevcudiyetinin tehlikede olabileceğini açıkladı.

Gündem olan konuyu yetkili, ABC News’e verdiği demeçte, “Özel şirketler gençleri cezbetmek için etkileyici teşvikler kullandığından, ordu bugün askerliğin gençlere faydalarını anlatmada büyük bir zorlukla karşı karşıya” diyerek şöyle devam etti: “Eskiden sunduğumuz, gazilere fayda sağlayan yasalar gibi pek çok şey bugün özel sektör tarafından sunuluyor. Dolayısıyla bunlar artık bir fayda değil.”

Pentagon verileri, ABD’li gençlerin askere gitmek istediğini giderek sayının düştüğünü, obezite ve diğer problemler sebebiyle daha azının askerlik yapmaya uygun olduğunu gösteriyor.

“Ülkenin rekabetçi iş piyasasında”

Savunma Bakanlığı’nda Personel ve Hazırlık Müsteşarı olan Gilbert Cisneros, Silahlı Hizmetler Alt Komitesi oturumunda senatörlere hitap ederek yaptığı konuşmada, ülkenin rekabetçi iş piyasasında suç buldu.

Cisneros, “Askeri yönetim, yetenekli, ilgili ve yenilikçi yetenekler için şiddetli bir rekabet içinde. Salgının etkileri ve askeri-sivil ayrımıyla şiddetlenen işgücü piyasası zorlu bir istihdam ortamı yaratıyor” diye vurgu yaptı.

Savunma Bakanlığı’nın anket verilerine göre, gençlerin yalnızca yüzde 9’u askerlik yapma eğilimi gösteriyor. Bu, 15 yılda görülen en düşük sayı. Gençlerin orduya katılmak istememe sebepleri arasında yaralanma, ölüm olasılığı, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer psikolojik sorunların yaşanacağına ilişkin endişeler yer alıyor.