image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye’de rejim karşıtı grupların denetiminde kalan son bölge İdlib’de kimyasal silahlı saldırı  ihtimali değerlendirerek, “Suriye rejimi üçüncü kez kimyasal silah kullanırsa, daha güçlü bir karşılık veririz” ifadesini kullandı.

Suriye’nin Guta bölgesinde kimyasal silah kullanıldığı iddiaları sonrasında ABD, saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutmuş, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye içerisinde rejime ait hedefleri bombalamıştı.

Rejimin İdlib’de kimyasal silah kullanma ihtimali ve Amerika’nın böyle bir durumda vereceği karşılığa ilişkin sorulan soruya cevap veren Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Son günlerde kimyasal silaha üçüncü kez başvurulması halinde vereceğimiz karşılığın daha sert olacağı yönündeki mesajımızı iletmeye çalıştık. İngiliz ve Fransızlarla istişare halindeyiz. Suriye’de düzenlediğimiz ikinci hava harekatına katılan İngiltere ve Fransa da bir kez daha kimyasal silah kullanılırsa daha güçlü cevap verilmesi gerektiği konusunda hemfikir” yanıtını verdi.