image

PeyamaKurd - Viyana'da gelecek hafta yapılacak nükleer anlaşmaya dönüş görüşmelerinde İran'la doğrudan görüşme beklemediklerini bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı, ancak görüşmeye hazır olduklarını da açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Viyana'da gelecek hafta yapılacak nükleer anlaşmaya dönüşle ilgili görüşmelere ilişkin basına açıklamada bulundu.

Açıklamada bulunan Sözcü Price, "Nükleer anlaşma koşullarına İran'la ortak bir şekilde dönme konusundaki meseleleri ele almak için Avrupalı, Rus ve Çinli ortaklarımızla birlikte görüşmelere katılma konusunda anlaştık. Görüşmeler 6 Nisan'da Viyana'da başlayacak" ifadesini kullandı.

Price, görüşmelerden hemen somut bir çıktı beklemediklerini ve zorlu müzakereler olacağını belirterek, "Fakat inanıyoruz ki bu ileriye doğru atılmış sağlıklı bir adımdır" dedi.

Ayrıca Bakanlık Sözcüsü görüşmelerin, Avrupa Birliği (AB) tarafından İran'la nükleer anlaşmanın diğer tarafları arasında kurulacak çalışma grupları şeklinde ilerleyeceğini belirterek, "Şu anda ABD ile İran arasında doğrudan görüşme olmasını beklemiyoruz ancak ABD buna (doğrudan görüşmeye) açıktır" sözlerine yer verdi.

Öte yandan açıklamanın devamında, görüşmelerdeki ana konuların, İran'ın yeniden nükleer anlaşma koşullarına dönüşle ilgili atması gereken nükleer adımlar ve aynı şekilde ABD'nin İran'a yaptırımları hafifletmesine yönelik adımlar olduğu ifade edildi.