image

PeyamaKurd - ABD yönetiminden, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'inin Meclis’i feshetmesi ve devamında yaşanan gelişmeler hakkında dikkat çekici bir açıklama geldi.

Beyaz Saray açıklamasında, Tunus halkına 'sükunet' çağrısında bulunarak, yaşananları 'darbe' olarak nitelendirmek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Dün Tunus Cumhurbaşkanı Said; Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in meclis yetkilerini dondurma ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararına ilişkin açıklamada bulunan Washington, Cumhurbaşkanı Said'in darbe yaptığı yönünde karar kılmak için henüz çok erken olduğu vurgusu yaparak, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Tunus'da meydana gelenlerin hukuki yönden analizlerini yapacağı belirtildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, “Durum hakkında daha fazla bilgi edinmek, sükuneti teşvik etmek ve Tunus'un demokratik ilkeler doğrultusunda ilerleme çabalarını desteklemek için hem Beyaz Saray'dan hem de ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzeyde Tunuslu liderlerle temas halindeyiz” dedi.