image

PeyamaKurd- Türkiye'nin, Suriye'de YPG kontrolünde bulunan bölgeleri vurmasına ABD'den tepki gecikmedi. Bu gelişmenin ABD’de "büyük endişe" yarattığını ifade edilirken ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi tek taraflı adımlar atmamaya davet etti.

Türkiye'nin Kobanê bölgesine yapılan obüs atışlarında dört YPG'linin öldürüldüğünü duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Rojava’daki tek taraflı askeri saldırılar, kim tarafından yapılırsa yapılsın, özellikle de Amerikan personeli orada ya da yakınlardayken bizim için büyük endişe kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

Palladino, ABD ile Türkiye'nin "güvenlik endişesi yaratan konularda koordinasyon ve istişare içinde olmasının daha iyi bir yaklaşım olacağını" ifade etti.

Sözcü Palladino, ABD'li yetkililerin "tansiyonun düşürülmesi gerektiğini vurgulamak için" hem Türkiye hem de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile temasa geçtiğini belirtti. ABD'li sözcü son olarak, ABD’nin Türkiye'nin sınır güvenliğine büyük önem verdiğini de belirtti.