image

PeyamaKurd - Washington yönetimi ile Ankara arasında F-16 satışına yönelik görüşmeler devam ederken, ABD Kongresi satış için harekete geçti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Chris Pappas’ın, NATO müttefiki Yunanistan’la ilgili güvenlik kaygıları nedeniyle, Türkiye’ye olası F-16 savaş uçaklarının satışına sıkı denetim getirilmesini içeren bir önerge taslağı hazırladığı vurgulandı.

Türkiye'ye F-16 satışından Joe Biden'ın olumlu baktığı dikkat çekilirkenABD yayın kuruluşu The Hill’de yer alan habere göre, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Chris Pappas, 15 imzacısı bulunan taslak metni, Kongre’nin her yıl geçirdiği Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) ek önerge olarak sunmayı planlıyor.

ABD Kongresine sunulması beklenen önerge, ABD Başkanı Joe Biden’ın satış ya da transferden en az 120 gün önce Türkiye'nin "Yunanistan'ın egemenliğini ihlal etmediğini" Kongre'ye belgelememesi halinde, Biden’ın F-16'ları ya da F-16 modernizasyon kitlerini Türkiye'ye satmasını ya da transfer etmesini kısıtlamayı içeriyor.

Değişiklik önergesi, ihlalleri "bölgesel hava geçişleri veya Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün Atina Uçuş Bilgi Bölgesi'nin ihlali" olarak tanımlıyor.